Bruk na lata

Brukarstwo (układanie kostki brukowej)

WYKOPIEMY   oferuje kompleksowe usługi związane z ułożeniem kostki brukowej lub granitowej. Posiadamy nowoczesny park maszynowy który pozwala nam wykonać prace samodzielnie bez udziału podwykonawców. Nasze prace są wykonywane rzetelnie co możemy poprzeć opinią naszych klientów. Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom każdego Klienta i w naszej ofercie proponujemy kompleksową usługę brukarską wraz z pracami towarzyszącymi takimi jak odprowadzenie wody deszczowej, humusowanie , sianie trawników, montażem drenaży oraz przydomowych oczyszczalni ścieków. 

Bruk na lata !!!

Przywiązujemy szczególną wagę do procesu ułożenia kostki tak aby była ona ułożona starannie z dbałością o każdy szczegół. Nasze doświadczenie oraz jakość stosowanych materiałów pozwala nam oferować nawet do 5 lat gwarancji!​

Zobacz galerię

Układanie kostki brukowej i granitowej realizujemy m.in. przy zleceniach na wykonanie dróg dojazdowych do posesji, chodników, parkingów. Usługi brukarskie świadczymy także w przypadku obiektów przemysłowych – placów zabaw itd. Nim zaczniemy układać kostkę brukową oceniamy teren i dopasowujemy do niego odpowiednie materiały. Następnie robimy wycenę. Po jej akceptacji możemy zająć się układaniem kostki brukowej według zaakceptowanego projektu.

Na terenie województwa śląskiego oferujemy także usługi związane z przygotowaniem terenu:
 • korytowanie
 • dostawa oraz zagęszczenie kruszywa
 • przygotowanie podłoża pod kostkę
 • inne
Brukarstwo to oferta, którą firma WYKOPIEMY kieruje do klientów indywidualnych, firm budowlanych, inwestorów oraz zakładów kamieniarskich. Śląsk jest regionem naszego działania – dlatego można nam tu zlecić zarówno prace brukarskie kompleksowe, jak i częściowe.

Bogaty asortyment:
 • kostki brukowej
 • kostki granitowej
 • łupku granitowego
 • krawężników
 • kamienia murowego

Dlaczego my?


Nasza firma przywiązuje bardzo duża wagę do kruszyw jakie są wykorzystywane do przygotowania podbudowy. Materiały jakie stosujemy do przegotowania podłoża to naturalne kruszywa posiadające atesty i badania. Do zagęszczania używamy tylko sprzętu renomowanych marek takich jak np. Wacker Neuson wyposażonych 
w wskaźniki zagęszczenie dzięki którym mamy pewność że kamień został wystarczająco zagęszczony. 
 • podbudowa na atestowanych kruszywach
 • kostka najlepszy marek
 • solidość
 • długoletnia gwarancja
Jeśli na terenie Gliwic, Bytomia, Zabrza, Tarnowskich Gór itd. planujesz ułożenie kostki brukowej lub granitu, potrzebujesz fachowej porady, materiału czy też profesjonalnych brukarzy

ZADZWOŃ I UMÓW SIĘ Z NAMI

Śląskie – tu każdego klienta traktujemy indywidualnie i fachowo. Wyceniamy i proponujemy realne, a zarazem najlepsze rozwiązania. Proponowane przez nas brukarstwo to usługa realizowana zawsze rzetelnie i terminowo. Układanie kostki brukowej – kompleksowe podejście do każdego zlecenia!
kostka brukowa

Jakie elementy układamy z brukuWspółczesne możliwości oraz bogata oferta dostawców kostki brukowej sprawiają, że lista elementów układanych z bruku staje się coraz dłuższa. Na życzenie klientów nasza firma wykonuje kompleksowe lub częściowe prace związane z układaniem kostki brukowej. Wykonujemy m.in.: schody, tarasy, podjazdy, wjazdy na posesję, figury czy palisady. Bogata oferta brukarska pozwala nam w optymalny sposób odpowiadać na zapotrzebowanie naszych klientów. Kostka brukowa stanowi niezwykle trwały i bardzo estetyczny materiał budowlany, dzięki czemu ułożone z niej obiekty i elementy zawsze będą prezentować się atrakcyjnie i służyć przez długie lata.
markowy bruk

Marki wykorzystywanego bruku


Oferujemy szeroki zakres prac związanych z układaniem kostki brukowej. Oferta firmy WYKOPIEMY cieszy się sporym zainteresowaniem z uwagi na solidność i pełen profesjonalizm, atrakcyjne ceny i wysokiej klasy materiały budowlane. Układanie kostki brukowej jest procesem złożonym i każdorazowo zależnym od otoczenia, w którym powstaje dany obiekt. Właśnie dlatego kostka brukowa, z której tworzymy nasze konstrukcje brukarskie, takie jak wspomniane wcześniej podjazdy, tarasy czy schody, pochodzi wyłącznie od renomowanych, uznanych nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie producentów. W naszej codziennej pracy wykorzystujemy kostkę takich marek jak:
 • Semmerlock,
 • Polbruk,
 • Kost-Bet,
 • Libet,
 • Drewbet.

Dzięki temu, że korzystamy wyłącznie z bruku najwyższej jakości, nasi klienci otrzymują gwarancję profesjonalnie wykonanej konstrukcji, odpornej na duże obciążenia, działanie warunków atmosferycznych i uszkodzenia mechaniczne.

proces położenia kostki brukowej

Proces położenia kostki brukowejProfesjonalne układanie kostki brukowej jest procesem wielowymiarowym, stanowiącym szereg następujących po sobie elementów. W firmie WYKOPIEMY dbamy o to, by każdy z etapów układania konstrukcji brukarskich został przeprowadzony zgodnie z najwyższymi standardami dotyczącymi branży brukarskiej. Od korytowania, poprzez ułożenie podbudowy , aż po ubicie i piaskowanie kostki brukowej, nasza firma dokłada wszelkich starań, by układane przez nią podjazdy, tarasy czy podesty charakteryzował piękny wygląd i najwyższa jakość wykonania. Poniżej prezentujemy poszczególne etapy układania kostki brukowej:

I – Korytowanie
Właściwe przeprowadzenie prac ziemnych stanowi kluczowy element przygotowania podłoża pod kostkę brukową. Z zależności od charakteru układanej konstrukcji (parking, ścieżka, chodnik, podjazd), dobieramy optymalną głębokość koryta.

II – Ułożenie kamienia grubego
Kolejnym etapem poprzedzającym układanie kostki jest przygotowanie podbudowy składającej się z kilku warstw. Zapewni to odpowiednie zagęszczenie całej konstrukcji i zapobiegnie osunięciu lub zapadnięciu się kostki po latach . Pierwszą warstwą jest ułożenie grubego kamienia – grubość kruszywa ok. 20 cm.

III – Zagęszczenie grubego kamienia
Gruby kamień należy odpowiednio zagęścić w celu wzmocnienia warstwy.

IV – Ułożenie kamienia drobnego
Po ułożeniu grubego kruszywa następuje położenie warstwy kamienia o drobniejszej grubości. Warstwa ma grubość ok. 10 cm.

V – Zagęszczenie kamienia drobnego
Podobnie jak w przypadku grubego kruszywa, zagęszczamy także drobny kamień.

VI – Ułożenie podsypki
Ostatnią warstwą przed położeniem kostki brukowej jest przygotowanie i ułożenie podsypki na bazie piasku oraz cementu. Grubość podsypki to ok. 4 cm.

VII – Ułożenie kostki brukowej
Na przygotowaną i wyrównaną podsypkę piaskowo-cementową ułożona zostaje kostka brukowa, w zależności od wzoru i kształtu przewidzianego w projekcie.

VIII – Ubicie kostki
Za pomocą profesjonalnych maszyn następuje ubicie bruku, co zapewni idealnie równą powierzchnię przez długie lata.

IX – Piaskowanie kostki
Ostatnim etapem jest piaskowanie kostki. Piasek wnika w szczeliny między poszczególnymi kostkami, zapobiegając przemieszczeniu się kostki i stanowiąc dodatkową izolację od zewnątrz.

kostka brukowa

Jak wybrać odpowiednią kostkę brukowąWybór odpowiedniej kostki brukowej w sytuacji, gdy na rynku mamy tak wiele typów bruku dedykowanego poszczególnym konstrukcjom, jest zadaniem trudnym, wymagającym specjalistycznej wiedzy oraz doświadczenia. Mając na uwadze ten fakt, firma WYKOPIEMY oferuje profesjonalne doradztwo w procesie wyboru najlepszej kostki brukowej, która pozwoli na sprawne, solidne i estetyczne wykonanie planowanej inwestycji.

Kostka brukowa spełnia wiele funkcji. Należy pamiętać o tym, ze bruk nie służy wyłącznie utwardzeniu terenu czy wykonaniu ciągów komunikacyjnych, takich jak drogi czy chodniki. Oprócz czysto praktycznych funkcji, kostka brukowa pełni także rolę estetyczną, doskonale współgrając z zielenią i najbliższym otoczeniem. Wybór idealnej kostki, która łączy w sobie solidność i atrakcyjny wygląd, stanie się łatwiejszy po przeczytaniu niniejszego artykułu.

Grubość kostki
Wybór kostki brukowej w dużej mierze uzależniony jest od tego, czy chcemy mieć przed domem estetyczny bruk, który stanowić będzie część aranżacji podwórka lub ogrodu, czy szukamy solidnego materiału do utwardzenia powierzchni podjazdu lub parkingu. Ma to wpływ na wybór grubości kostki brukowej. Na rynku znajdziemy kostkę o grubości od 4 do 10 cm. Najcieńsza kostka sprawdzi się w przypadku ułożenia ścieżki lub chodnika przeznaczonego wyłącznie dla pieszych. Pozostałe grubości kostki – 6, 8 i 10 cm przeznaczone są dla konstrukcji, po których poruszać się będą nie tylko piesi, ale także pojazdy (rowery, motorowery, samochody, wózki dziecięce itp.). Im większe będzie przewidywane obciążenie, tym grubszą kostkę należy zastosować. Najgrubsza powinna być ułożona wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia ze wzmożonym ruchem pojazdów o różnej masie (osobowe, ciężarowe, maszyny rolnicze itp.). Mowa tutaj o parkingach, drogach dojazdowych czy rozmaitych przejazdach.

bruk w różnym kształcie
Kształt i kolor
Grubość kostki stanowi jeden z najistotniejszych, aczkolwiek niejedyny czynnik, warunkujący wybór kostki brukowej. Kolejnym aspektem, na który należy zwrócić uwagę, jest jej kształt. Wiodący producenci kostki brukowej, tacy jak Polbruk, Libet czy Semmerlock, oferują szeroki wybór wzorów, modeli i kształtów kostki brukowej, dzięki czemu bez trudu uda się dopasować kostkę, która najlepiej będzie komponowała się z resztą zabudowań, ogrodem czy poszczególnymi elementami otoczenia.

Cechą bruku, którą również należy uwzględnić w procesie wyboru optymalnej kostki do realizacji swojego zamierzenia, jest jej kolor. Podobnie jak w przypadku kształtu kostek, paleta kolorów oferowana przez producentów i dystrybutorów kostki brukowej jest niezwykle bogata. Kolor powinien być dobrany w taki sposób, aby odpowiadał kolorystyce zabudowy i innych elementów znajdujących się w przestrzeni. Z uwagi na szeroki wybór kolorystyki oraz fakt, że kolorystyka poszczególnych modeli bruku u innych producentów może różnić się od siebie, warto zdecydować się na jednego producenta bruku. Da to pewność, że nawet w przypadku kilku dostaw kostki, bruk zawsze będzie miał jednolity kolor.

Należy także zastanowić się nad tym, jaką powierzchnię będzie mieć kostka brukowa, którą chcemy położyć. Najpopularniejszą, występującą zdecydowanie najczęściej, jest kostka o powierzchni gładkiej, z uwagi na jej relatywnie niski koszt oraz fakt, że jest łatwa w utrzymaniu – w razie potrzeby można po prostu ją pozamiatać. Z uwagi na powszechność, gładka kostka to zdecydowanie największa liczba dostępnych kolorów i kształtów. Jeśli zależy nam na wykonaniu bardziej efektownych konstrukcji, możemy zdecydować się na kostkę o nawierzchni płukanej, która prezentuje się atrakcyjnie, zwłaszcza na schodach i ścieżkach, jednak jest trudniejsza w utrzymaniu, z uwagi na nierównomierną powierzchnię i liczne wgłębienia.

Jak pokazuje niniejszy artykuł, wybór kostki brukowej nie należy do łatwych zadań, jednak dzięki szerokiej ofercie producentów i dystrybutorów każdy z nas może wybrać bruk, który w optymalny sposób spełni jego oczekiwania i pozwoli stworzyć efektowną i solidną konstrukcję.

Galeria realizacji